Rodzaje kosztorysów
Według przepisów prawa wyróżnia się cztery rodzaje kosztorysów:
- ofertowe
- inwentorskie
- zamienne
- powykonawcze
Czym jest kosztorys i do czego służy?
Na samym początku warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym w ogóle jest kosztorys i do czego on służy.
Kosztorys jest opracowaną według przyjętych norm metodą kalkulacji ceny. Dotyczy ona ściśle określonego zakresu robót, który jest ustalany na podstawie obmiaru lub przedmiaru.
W dokumencie kosztorysowym określana jest wartość środków produkcji, które będę zużyte w celu wytworzenia danego produktu. Na tej właśnie podstawie określa się jego końcową cenę.
Aby móc ocenić opłacalność inwestycji, należy poznać jej całkowity koszt, nawet jeśli jest on tylko orientacyjny. Dokumentem, w którym określone są wszystkie nakłady związane z przygotowaniem i realizacją inwestycji, jest kosztorys generalny.
W początkowej fazie inwestycji nie ma jeszcze przygotowanej dokumentacji technicznej, dlatego dokonuje się orientacyjnej wyceny. W tym celu bierze się pod uwagę informacje na temat podobnych inwestycji. Jeśli znana jest już wielkość obiektów, ich rodzaj, a także rozwiązania konstrukcyjne, wówczas można przygotować o wiele bardziej dokładny kosztorys. Natomiast w momencie gdy przygotowany jest projekt techniczny i omówione wszystkie warunki realizacji, przygotowywane są kosztorysy szczegółowe. Są one najczęściej sporządzane na potrzeby inwestora (kosztorysy inwentorskie). Dzięki temu może on oszacować wielkość kosztów związanych z realizacją poszczególnych składników inwestycji i wybrać oferty wykonawców robót, które będą najkorzystniejsze.